Čo sú to pelety?

Pelety sú malé valčeky s priemerom 6, 8, alebo 10 mm a dĺžkou od 20 do 40 mm. Vyrábajú sa z drevného odpadu ako sú piliny či hobliny. Proces lisovania drevenej suroviny  sa nazýva  peletizácia. Pelety sa vyrábajú z čistých pilín a hoblín bez pridávania chemických látok. Jediným  spojivom tu pôsobí lignín, ktorý je obsiahnutý v samotnom dreve. Pri vysokých teplotách spôsobených vplyvom trenia sa lignin zmení na tenký plastický film. Drevná surovina je prírodný čistý materiál, ktorý nie je zaťažený škodlivými látkami – to znamená, že neobsahuje žiadne prípravky na ochranu dreva ako sú laky, nátery  či syntetické tmely.

Peletizáciou tak vznikol nový druh ekologického paliva, ktorý sa vyznačuje vysokou energetickou hodnotou a dobrou kvalitou spaľovania. Veľkú výhodu kúrenia peletami zohráva aj samotná  manipulácia – predovšetkým doprava k zásobníku a požadovaným kontinuálnym dávkovaním k horáku alebo do horeniska.

Najlepšie vlastnosti poskytujú pelety triedy A1. Tie majú vysokú výhrevnosť, sú mimoriadne suché a dosahujú nízky obsah popola. Pelety triedy A2 majú podiel kôry a sú popolnatejšie.

Kvalitné peletky

Využívanie peliet

Využívanie peliet na výrobu tepelnej energie spaľovaním je dnes z ekonomického hľadiska výhodné už nielen v centrálnych kotolniach, ale aj v individuálnych kotloch rodinných domov.Pelety je možné použiť do všetkých peletovacích kotlov a krbov, prípadne aj ako podstielka pre domáce zvieratá.

Pre pohodlnejšiu manipuláciu sú peletky balené do perforovaných PE obalov. Hmotnosť jedného balenia je 15 kg. Pokiaľ sú peletky uložené na palete a dostatočne prikryté, je možné ich skladovať aj vonku.

Je dôležitý odtieň?

Farba drevených peletiek vo veľkej miere závisí od výrobného procesu – sušenia piliny. Peletky tmavšieho odtieňu teda nemusia znamenať, že sú s prímesou kôry a nekvalitné. Svetlé pelety sú žiadanejšie snáď iba z optického hľadiska. Na spaľovanie nemá farba zásadný vplyv.

Kategórie

Most talked about

 • PREDAJNÉ MIESTA

   

  •   Humenné –                                            Jasenov priemyselný park 387
 • KONTAKT / OBJEDNÁVKY 

   

  INFO LINKA 

  • 0911 113 130
  • 0917 123 136

   

  Email

  • briketypeletystenko@gmail.com

   

  Prevádzková doba

  • od 7.00 –  do 16.00 hod.